Przygotujcie się na sportowe emocje w RUGBY NA WÓZKACH!
Spotykamy się już w przyszły weekend, kiedy najlepsze drużyny sezonu 2021 zagrają o tegoroczny Puchar Polski! Jest to wydarzenie podsumowujące trzy turnieje sezonu zasadniczego, które odbyły się w tym roku w Rzeszowie, Gliwicach i Toruniu. W Gliwicach rozegrane zostaną także mecze pokazowe WR 5s’, czyli rugby na wózkach „PIĄTKI”. Jest to nowa konkurencja, która jest obecnie uprawiana tylko w Wielkiej Brytanii iKorei, a Polska jest trzecim krajem na świecie, który rozwija tę wersję rugby na wózkach. Istotne jest, że konkurencja ta jest dostępna dla każdej osoby z niepełnosprawnością ruchową! Zapraszamy każdą chętną osobę do treningu w klubach i udziału w turniejach. Kontakt do klubów znajdziecie TUTAJ.
Ciekawostką o rugby na wózkach jest fakt, że w grze mogą brać udział zarówno kobiety jak i mężczyźni. Drużyny są mieszane, a ta, w której grają panie otrzymuje 0.5 punktową „premię” za każdą zawodniczkę. Gdyby jednocześnie grały 4 zawodniczki to drużyna mogłaby wystawić skład aż 10 punktowy, zamiast podstawowych 8 punktów. Więcej informacji o dyscyplinie można znaleźć TUTAJ
W zespołach klubowych trenują obecnie cztery zawodniczki: trzy w drużynie Warszawskie Stowarzyszenie Rugby na Wózkach „Four Kings” oraz jedna w Fundacja Balian Sport. Podczas wydarzenia zaprezentuje się także pierwsza w Polsce grupa cheerleader’ek na wózkach, która przygotowała specjalne układy choreograficzne. Zapraszamy do Areny Gliwice kibiców i sympatyków, a także osoby, które nigdy o tej dyscyplinie nic nie słyszały, a które chciałyby poczuć emocje tej bardzo widowiskowej dyscypliny paraolimpijskiej!
Transmisja online będzie dostępna TUTAJ oraz kanale YOUTUBE Związku: Rugby na wózkach -początki. Rugby na wózkach powstało w latach 70. ubiegłego wieku. Za twórców tej dyscypliny uważa się trzech Kanadyjczyków, pochodzących z miasteczka Winnipeg. Dwóch z nich –Duncan Campbell i Jerry Terwin –będąc tetraplegikami, nie mogli w pełni realizować swoich sportowych ambicji w koszykówce. Tym samym, wespół z Benem Harnishem profesorem architektury, projektującym obiekty rekreacyjne dla osób z niepełnosprawnościami, postanowili stworzyć odpowiednią dla siebie dyscyplinę sportową, nazywaną pierwotnie MURDERBALL (morderczą piłką).
Rugby na Wózkach jest dyscypliną rozgrywaną na Igrzyskach Paraolimpijskich. Do Polski rugby na wózkach dotarło w 1997 ze Szwecji za pośrednictwem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR) –organizacji pozarządowej zajmującej się rehabilitacją osób po urazach rdzenia kręgowego. Od roku 1999 Polska systematycznie uczestniczy w Mistrzostwach Europy. W roku 2001 powstała Polska Liga Rugby na Wózkach, która nieco ponad dekadę później stała się największą ligą świata. W historii polskiego rugby warto odnotować dwukrotny udział Reprezentacji Polski w Mistrzostwach Świata w 2010 w kanadyjskim Vancouver oraz w 2018 roku w Sydney w Australii. 1 lipca 2019 roku powstał Polski Związek Rugby na Wózkach, który od sezonu 2021 samodzielnie organizuje turnieje o Mistrzostwo i Puchar Polski. Partnerami turnieju PP IV GLIWICE są: Arena Gliwice, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., Miasto Gliwice, MBL Poland, a wydarzenie ubezpiecza Wiener. Patronat sprawuje: Polski Komitet Paraolimpijski.
Turniej jest finansowany przez: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a partner transmisji jest Fundacja Avalon w ramach projektu Avalon Extreme.