Świętowanie Światowego Dnia Wody nabierze wyjątkowego charakteru! W dniach 2-3 marca 2024 roku w godzinach 10:00-14:00 odbędzie się wydarzenie “EKO poWODY by świętować Światowy Dzień Wody”, obfitujące w liczne atrakcje, mające na celu edukację i promocję ekologicznego podejścia do zasobów wodnych. Impreza, która odbędzie się w holu C PreZero Areny Gliwice, będzie okazją do pogłębienia wiedzy na temat wody i jej znaczenia dla naszego środowiska.
Warsztaty edukacyjne skupią się na zagadnieniach związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE) oraz ekosystemem Bałtyku. Przewidziane są również warsztaty kreatywne, pokazy naukowe związane z różnymi stanami wody oraz spektakl edukacyjny, takie jak „Historia kropli wody”. Czekać będzie na Was również teatrogra familijna, na którą zapisy ruszą wkrótce! Strefa maluszka oraz Eko pokój zabawek zapewnią rozrywkę i edukację najmłodszym uczestnikom wydarzenia, a strefa relaksu pozwoli na chwilę odpoczynku.
Całe wydarzenie będzie miało charakter ekologiczny, zachęcając do refleksji nad wpływem na środowisko oraz promując proekologiczne zachowania. Wstęp wolny!
Równocześnie na Arenie Głównej odbędą się targi wędkarskie Silesia Fishing, na które serdecznie zapraszamy!
“EKO poWODY, by świętować Światowy Dzień Wody”
Data: 2-3 marca 2024
Lokalizacja: Hol C, PreZero Arena Gliwice
Atrakcje: warsztaty edukacyjne: OZE – energia wody, Bałtyk – stanowisko edukacyjne, warsztaty kreatywne, pokazy naukowe: „Woda w różnych skupieniach”; Hydro-Dynamika, spektakl instalacja „Historia kropli wody”, Wodne przygody – teatrogra familijna, eko pokój zabawek, strefa maluszka, strefa relaksu
Harmonogram:
SOBOTA 10:45 – Teatrogra familijna “Wodne Przygody” z Lufcikiem na Korbkę – obowiązują zapisy – https://forms.gle/m6Ru17se8RVMsiyE8
SOBOTA 12.00 – Naukowy pokaz-pogadanka Hydro-Dynamika!
Co się stanie gdy woda nie słucha się podstawowych praw hydrodynamiki? Zgodnie z hydrodynamicznym prawem Newtona naprężenie ścinające w płynie jest wprost proporcjonalne do występującej w nim szybkości ścinania, a współczynnik proporcjonalności (lepkość) jest parametrem charakterystycznym dla danego rodzaju płynu. Sformułowanie to tłumaczy nam hydrodynamiczne prawo Newtona, które poznajemy podczas lekcji fizyki. Dzisiaj jednak poznamy w praktyce jak zachowują się substancje, które mają „w nosie” to prawo – są to tak zwane płyny nienewtonowskie.
NIEDZIELA 12.00 – Spektakl-instalacja „Historia kropli wody” – Walny Teatr
Spektakl napisany wierszem klasycznym traktuje o fenomenie wody w naszym świecie i życiu codziennym. Podczas spotkania dzieci dowiedzą się jak woda zmienia stany skupienia, dzięki czemu podróżuje od głębin, poprzez rzeki, morza, domy aż do chmur, by powrócić znów na ziemię. Spektakl zrealizowany w technice teatru przedmiotu ma charakter lekcji w laboratorium prowadzonej przez szalonego naukowca, któremu w eksperymentach z wodą wychodzą zgoła inne efekty od założonych, co przyczynia się do wielu fantastycznych odkryć. Wydarzenie ukazuje zupełnie niezwykłe możliwości zastosowania szklanych przedmiotów z szafy laboratorium i wody, odpowiadając na pytanie: skąd się wzięło życie? Fabuła znana z książki Marii Terlikowskiej „Przygody kropli wody”, opatrzonej niezapomnianymi ilustracjami Bohdana Butenki.
NIEDZIELA 10.15, 11.00, 13.15 – Woda w różnych skupieniach
Woda towarzyszy nam każdego dnia w niemałych ilościach. Co o niej wiemy? Czy woda może nas zaskoczyć? Czy może nam pomóc zrozumieć zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne? Przekonamy się o tym podczas pokazu wodnych eksperymentów! Czy woda potrafi pokonać grawitację, jak wytworzyć niezwykłe wodne wiry oraz jak zagotować wodę bez użycia czajnika? Podczas pokazu poszukamy odpowiedzi na te pytania, a niektóre eksperymenty wykonamy z pomocą asystentów wybranych spośród publiczności.
SOBOTA – NIEDZIELA 10.00-14.00
Energia wody – stanowisko edukacyjne, na którym dowiecie się jak wykorzystywano energię przepływającej wody w przeszłości oraz gdzie są najlepsze warunki do powstawania elektrowni wodnych, zobaczycie, jak działa model elektrowni wodnej i jak zbudowany jest przekrój turbiny wodnej, będziecie świadkami pokazu wytwarzania energii na przykładzie samochodu napędzanego siłą wody. Empiryczne doświadczenie pozwoli Wam zrozumieć istotę działania energii wody i jej znaczenie w ochronie czystości powietrza
Bałtyk – stanowisko edukacyjne, na którym będziecie mogli podziwiać okazy przyrodnicze z Morza Bałtyckiego, poznać różnorodność flory i fauny występującej w Bałtyku
Eko pokój zagadek – nasz pokój zagadek jest doskonałym przykładem nauki przez zabawę – aby wydostać się z escape roomu będziecie musieli rozwiązać zagadkę związaną z tematyką ochroną wody.
Stanowisko PreZero Polska – będzie można poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą segregacji odpadów, zarówno tych domowych jak i bardziej skomplikowanych. Będziemy bawić się w ekologiczne koło fortuny, jeśli popiszecie się wiedzą możecie zdobyć upominki od PreZero
Stanowisko informacyjne PEC
Warsztaty plastyczne – ekologiczne warsztaty dla dzieci, podczas których poruszymy kwestię zanieczyszczenia wód – rzek, jezior, mórz i oceanów. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać kolorową rybkę z wykorzystaniem materiałów zero waste oraz w symboliczny sposób posprzątać zaśmiecony akwen wodny. Pokażemy także jak prawidłowo segregować śmieci wyłowione przez dzieci ze specjalnie przygotowanej makiety symbolicznie przedstawiającej morze. Będzie kreatywnie, kolorowo i edukacyjnie.
Zachęcamy do przybycia do PreZero Areny Gliwice w sposób ekologiczny: pieszo, rowerem lub komunikacją miejską! Parkingi wokół obiektu będą płatne.
Partner główny: PreZero Polska
Partnerzy: Fundacja Radan, Miasto Gliwice, Dafi, PEC Gliwice, Toyota & Lexus Dobrygowski Rybnik