W minioną sobotę odbyła się XXVI Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. W tym roku wydarzenie ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i na świecie, miało inny charakter i odbyło się w formie gali telewizyjnej.
Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach corocznie gromadziła kilkuset gości. W tym roku, mimo okrągłego, 30 jubileuszu, ze względów bezpieczeństwa podjęto inną decyzję.
Uroczystość, która tradycyjnie już odbyła się w Arenie Gliwice, miała charakter hybrydowy o zawężonym kręgu gości. Dzięki wykorzystaniu studio nagrań w Arenie Gliwice – Arena Online – całość była transmitowana on-line, by mogli zobaczyć wszyscy zainteresowani.
Podczas wydarzenia rozstrzygnięto XI edycję Konkursu „Marka-Śląskie”. Nagroda jest podziękowaniem za znaczący wkład w rozwój województwa śląskiego i ma charakter honorowy. Wyróżnione zostają osoby, firmy i instytucje ze Śląska pokazujące zmiany dokonujące się w województwie i podkreślających te wartości, które o naszym regionie powinna wiedzieć Polska, Europa i świat.
Historia konkursu sięga roku 2006, kiedy Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach wraz z Polską Dziennikiem Zachodnim i Polskim Radiem Katowice zainicjowała powołanie honorowego wyróżnienia pod nazwą „Marka-Śląskie”. Trzy lata później, w 2009 r, zostało wpisane w Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego jako stały element promocji.
Od 2016 r. nagrody przyznawane są w 13 kategoriach koncentrujących się wokół aspektów przemysłowo-gospodarczych oraz na zjawiskach społecznych: kulturalnych, politycznych i sportowych. W obecnej, XI edycji Kapituła może przyznać dodatkową nagrodę „SuperMarka-Śląskie„, dla osoby lub podmiotu, który stał się nadzwyczajnym symbolem regionu śląskiego, marką rozpoznawalną w kraju i zagranicą.
Ze względu na zachowanie zasad bezpieczeństwa, sobotnią uroczystość ograniczono do rozstrzygnięcia XI edycji Konkursu „Marka-Śląskie”, który jest współfinansowany ze środków województwa śląskiego. Galę RIPH oficjalnie rozpoczęli Prezydent Gliwic Adam Neumann i Wiktor Pawlik, prezes Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.
– Sukces miasta Gliwice, do którego doszliśmy po 30 latach, to w znacznej mierze udział gliwickich, regionalnych przedsiębiorców – mówił w sobotę Adam Neumann.
Nagrodę otrzymali:
GOSPODARKA: Rytex Sp. z o. o.
NAUKA: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica
KULTURA: Akademicki Chór Politechniki Śląskiej
DZIEDZICTWO KULTUROWE REGIONU: Dworzec PKP w Wodzisławiu Śląskim
SPORT: Beskidzie Towarzystwo Sportowe “REKORD”
TURYSTYKA I REKREACJA: Kolej Linowa “Szyndzielnia”
PRODUKT: Brama do odkażania WAAM GATE MED. 1.0., Waam Sp. z o.o.
USŁUGA: EMT-Systems Sp. z o.o.
ZDROWIE: Narodowy Instytut Onkologii Oddział Gliwice
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE: Fundacja Oko w Oko z Rakiem
SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU: CEMEX Cementownia Rudniki
MEDIA: Kwartalnik “Strony Ziemi Pszczyńskiej” wydawany przez Gościniec s.c.
OSOBOWOŚĆ ROKU: Zygmunt Frankiewicz, Senator RP
SUPERMARKA-ŚLĄSKIE: Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej
W imieniu wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych głos zabrał profesor Adam Zieliński, dyrektor Insytutu Metalurgii Żelaza im. Stanisława Staszica, a wręczanie nagród urozmaicił występ Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej, zwycięzców w kategorii kultura, oraz artystów Opery Śląskiej.
Transmisję z gali można zobaczyć m.in. na stronie Areny Gliwice na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ.