Jeśli nie byłoby Lufcika na korbkę, ktoś musiałby go wymyśleć! Zgrany kolektyw artystów, którzy niejedną bajkę już opowiadali i z niejednej sceny porwali dzieci do beztroskiej zabawy już na początku marca rozpocznie cykl spektakli w Arenie Gliwice.
Na ich spektaklach wraz z pociechami znakomicie bawią się dorośli (choć pewni nie jesteśmy, czy wszyscy się do tego przyznają). Opowiadane przez Lufcika bajki są interaktywne, czyli współtworzone przez widownię, autorskie a do tego (nie mówcie tego dzieciom) pod płaszczykiem dobrej zabawy przemycają wartości edukacyjne.
– Teatr dla dzieci może być wspaniałym wprowadzeniem w świat sztuki i kultury, rozwija umiejętności literackie, uczy krytycznego myślenia, buduje umiejętność skupienia uwagi. Ma też funkcje nieco podobne do bajkoterapii – pomaga oswoić pewne dziecięce straszki i stworzyć wspólnotę doświadczenia – wyjaśnia Agnieszka Batóg, dyrektor artystyczna teatru Lufcik na Korbkę, prezeska Fundacji W to mi graj. – Oprócz tego – nasza w tym głowa – to fantastyczna zabawa i rozrywka! Obiecujemy, że będzie kaczo, byczo i indyczo, Arena Gliwice wypełni się śmiechem mniejszych, a więksi być może lepiej zrozumieją swe własne pociechy i to, co je cieszy i zachęca do niczym nie skrępowanych wygłupów.
Spotkania z Lufcikiem odbędą się 5 marca, 16 kwietnia, 21 maja i 4 czerwca.
– Przygotowaliśmy wachlarz propozycji scenicznych – będzie trochę cyrku i baletu w lufcikowym spektaklu o Utopcu, zadziwienie pięknem świata w najnajowym „Boso”, skierowanym do najmniejszych dzieci, nieco zabawnego mędrkowania, wspólnego śpiewania i latające psy w „Sokratesie w piaskownicy”, przyjazne muchy i leniwy kot Ryś z ekologicznymi problemami, a także podróż z górki na pazurki przez najwspanialsze polskie bajki, którą odbędziemy wspólnie z okazji Dnia Dziecka – wylicza Agnieszka Batóg. – Tak się dobrze składa, że patronem roku 2023 jest Aleksander Fredro. Ten najweselszy z polskich romantyków od lat bawi pokolenia dzieci za sprawą swych bajek. Mamy nadzieję pójść jego śladami podczas niedzielnych Poranków Teatralnych. Chcemy też uwrażliwić najmłodszego widza na tematy związane z przyjaźnią, tolerancją, ciekawością, a nawet dbaniem o planetę – dodaje dyrektor artystyczna Lufcika.
Spektakle Lufcika są tym dla gliwiczan cenniejsze, że część kolektywu pochodzi właśnie z tego miasta.
– Zaprosiliśmy do tego przedsięwzięcia także rewelacyjne teatry z całej Polski. Piękne scenografie i kostiumy, świetna muzyka, dopracowane lalki – każdy ze spektakli ma nasz „znak jakości” – zarzeka się Agnieszka Batóg i szeptem dodaje: – Jeśli Poranki Teatralne spotkają się z ciepłym przyjęciem, to chcielibyśmy kontynuować spotkania także jesienią i zimą…
Repertuar:
5.03.2023, 12.00 „O pewnym Utopcu, który nie lubił zimy”
16.04.2023, 12.00 „Sokrates w piaskownicy”
16.04.2023, 10.00 Boso – spektakl dla najnajków od 1 r.ż.
21.05.2023, 12.00 „Tararysiapaty czyli jak ryś Ryś wpadł w tarapaty”
4.06.2023, 12.00 „Bajkowe Święto Dzieci”