Gliwickie Dni Rozmów o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży to trzy dni pełne otwartości i uważności na emocje oraz potrzeby najmłodszych. Zaczynamy 21 listopada w PreZero Arenie Gliwice.
Coraz częściej specjaliści alarmują, że depresja wśród młodych ludzi jest uznawana za postępującą chorobę cywilizacyjną. Nie jest to chwilowe gorsze samopoczucie, które poprawić można zakupami, prezentami, wejściem pod koc… Statystyki nie pozostawiają złudzeń i mówią wprost (Światowa Organizacja Zdrowia), że aktualnie, co piąty nastolatek przed 18. rokiem życia w Polsce ma problemy psychiczne.
Mamy nadzieję, że nasze wydarzenie będzie upływać w otwartej atmosferze i stanie się areną wymiany doświadczeń między młodzieżą, rodzicami i wykwalifikowanymi specjalistami. Porozmawiamy o istocie wczesnego rozpoznawania i profilaktyki oraz podsuniemy Wam konkretne narzędzia i pomysły, które pozwolą zadbać o zdrowie. Będziemy tańczyć, ćwiczyć, uprawiać jogę, rozwijać swoje umiejętności i kompetencje.
Gliwickie Dni Rozmów o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży to:
- panele tematyczne dla nauczycieli, opiekunów i rodziców
- panele dla dzieci/młodzieży
- warsztaty i zajęcia artystyczne, ruchowe, sportowe (taniec, sport, muzyka, sztuka)
- stoiska tematyczne dostępne dla wszystkich
- wydarzenia towarzyszące organizowane przez partnerów – w różnych instytucjach, placówkach, poradniach na terenie całego miasta
- Targ pomocy – przestrzeń, gdzie partnerzy wydarzenia opowiedzą o swojej działalności w ramach profilaktyki zdrowia psychicznego
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Leszek Klimas – motywator, Mistrz Świata Sylwetki Atletycznej, twórca metody Efekt Klimasa, niekwestionowany specjalista do spraw walki z nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży. W gliwickiej PreZero Arenie poprowadzi swój autorski trening.
Udział jest bezpłatny, jednak – WAŻNE – na część wydarzeń obowiązują zapisy – KLIKNIJ TUTAJ.
Co chcemy przekazać dzieciom i nastolatkom?
Nie powinieneś być z problemem sam. Jeżeli doświadczasz kryzysu psychicznego, nie oznacza to, że jesteś zły albo gorszy. Z kolei jeżeli widzisz, że na depresję cierpi ktoś z Twojego bliskiego otoczenia, to są osoby i miejsca, które niosą pomoc, więc rola terapeuty nie należy do Ciebie. Nauczmy się dbać o siebie.
Co usłyszą od nas dorośli?
Nie oceniaj, nie bagatelizuj. Bądź uważny na potrzeby swojego dziecka. Rozmawiajcie. Dowiedz się, dlaczego mówiąc „nie martw się, nic się nie stało, weź się w garść”, nie pomagasz. Jeżeli masz dziecko w kryzysie, dowiedz się, gdzie szukać pomocy dla swojej rodziny.
Czego dowie się środowisko szkolne?
Często to właśnie Wy, pedagodzy lub koledzy z ławki, pierwsi dostrzegacie problem. Chcemy dać Wam przestrzeń do rozmowy i działania, zaczynając od profilaktyki.