W trosce o środowisko

PreZero Arena Gliwice

Organizacja konferencji, wydarzeń sportowych, festiwali i koncertów jest nierozerwalnie związana z intensywnym wykorzystywaniem surowców naturalnych. Dodatkowo, tysiące uczestników, dobra zabawa, kibicowanie, korzystanie ze stref gastronomicznych nie pozostają bez wpływu na środowisko i generują znaczne ilości odpadów.

PreZero Arena Gliwice to jeden z najnowocześniejszych i największych obiektów w Polsce. Skala jej oddziaływania na środowisko, jak i potencjał do zmniejszenia szczególnie tego negatywnego wpływu są tutaj tak samo duże. Świadomość wyzwań, jakie stoją przed podobnymi obiektami w obszarze ochrony środowiska jest dowodem dojrzałości. Już wcześniej PreZero Arena Gliwice jako pierwszy obiekt w Polsce całkowicie zrezygnowała z plastiku w strefie gastronomicznej i wprowadziła do użycia wielorazowe kubki.

Swoje pierwsze kroki w podobnej współpracy PreZero pierwszym certyfikowanym stadionie zero-waste. To właśnie ten stadion piłkarski jako pierwszy w Europie, uzyskał certyfikat TÜV Süd dla zero-odpadowej areny, co uplasowało go w czołówce pionierów walki ze zmianami klimatycznymi. Z PreZero Areną Gliwice połączyła nas wspólna wizja: zarządzania obiektem w duchu zrównoważonego rozwoju i wykorzystania potencjału przyciągania setek tysięcy uczestników rocznie do popularyzowania idei ochrony środowiska i efektywnego wykorzystania zasobów. Ochrona klimatu wymaga wysiłku wielu stron a transformacja nie jest możliwa bez zaangażowania uczestników, partnerów, firm cateringowych, obsługi technicznej i sprzątającej. Każdy ma w niej do odegrania swoją rolę a dzięki współpracy konkretne efekty i cele są na wyciągnięcie ręki.

PreZero Arena Gliwice manifestuje realizację założeń zrównoważonego rozwoju w branży eventowej. Pragniemy, aby stała się dowodem tego, że myślenie cyrkularne, myślenie o efektywnym wykorzystaniu zasobów, może być z powodzeniem wdrażane w takich obiektach na dużą skalę. Jako partnerzy, mamy nie tylko możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń. Dzięki ścisłej współpracy, możemy zmniejszać negatywne oddziaływanie wydarzeń na środowisko, np. ograniczać ilość wytwarzanych odpadów, nienadających się do recyklingu. Odtąd, na podobne wyzwania będziemy odpowiadać wspólnie.

Jak im sprostać? Mamy na to wiele pomysłów! Wśród nich oczywiście: wdrożenie selektywnej zbiórki, wykorzystanie materiałów z recyklingu, rozwiązania wielorazowe – wszystko po to, by poprowadzić obiekt w kierunku „zero waste”. Zmiany będą widoczne zarówno wewnątrz areny, jak i w strefie otaczającej obiekt. Nadal będziemy pracować nad zmniejszeniem zużycia energii budynku, planujemy także montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Arena to znakomita przestrzeń do podnoszenia świadomości na temat właściwej gospodarki odpadam, promowania eko postaw, promowania naszej idei nowego myślenia o czystszym jutrze. Dlatego już wkrótce nasze działania edukacyjne będą towarzyszyć innym organizowanym na Arenie.

Zrównoważony rozwój nigdy się nie kończy. Stały postęp, nowe badania i odkrycia sprawiają, że zawsze można coś dopracować, ulepszyć. Patrząc w przyszłość planujemy konkretne działania, których kluczowym celem jest przekształcenie PreZero Areny Gliwice w najbardziej ekologiczną arenę w Polsce. Mamy nadzieję, że zmiany zostaną pozytywnie odebrane przez odwiedzających nas gości. Już teraz nie możemy doczekać się spotkania z Wami w PreZero Arenie Gliwice podczas naszych ekologicznych akcji! Liczymy na Waszą obecność i zaangażowanie, w końcu bez Waszej pomocy nic się nie uda!